MEA Award Winners - Past and Present
Year | Distinguished Service Award | Merit award | MEA scholarship | Redd scholarship | Mitchell Scholarship | Wilson Scholarship | MS Beekeeper (78-88) Harris (97-present) Scholarship |
1956 | Ethelbert Withrow (Bo) Stafford | ||||||
1957 | Robey Wentworth Harned | ||||||
1958 | none | ||||||
1959 | Clay Lyle | ||||||
1960 | none | Freddie Tingle | |||||
1961 | none | David Vickers, John D. Tate | |||||
1962 | none | William Falls | |||||
1963 | none | Charles Boone | |||||
1964 | none | T. Lloyd Chestnut | |||||
1965 | none | James W. Smith, Frank Nichols | |||||
1966 | Robert Percival Colmer | Ray Leaper, Homer Collins | |||||
1967 | none | Cary Crosby, Ronald A. Westmark | |||||
1968 | none | Mike Williams, William Johnson | |||||
1969 | none | Becky A. Moore, Frank Maxcy | Stephen Cain, Jack Adams | ||||
1970 | none | Jimmy Etheridge, Steve Alexander | Stephen Cain, Jack Adams | ||||
1971 | none | James Gill, Scott Ecklar | Harry Fulton | ||||
1972 | Albert George Bennett, Sr. | Alvin Rhodes | David Foresman | ||||
1973 | none | Jessie White, Ted Davich | Maurice Layton | Alvin Rhodes | |||
1974 | L. C. Murphree | C. A. Wilson, Ed Lloyd, H. C. Mitchell | Jeff Purser | W. F. Nicholson | |||
1975 | Fowden G. Maxwell | Howard Chambers, W. W. Neel, W. O. "Tollie" Miller | Larry Hatfield | Hugh C. Kinard, Larry E. Frasier | |||
1976 | Clifton Arlie Wilson | Ted Pfrimmer, Billy Harris | Lane Foil | Mike Donahoe | |||
1977 | none | James Frazier, Marion Laster, Jack D. Coley | Russ Mizell | Chris Kinard | |||
1978 | J. C. Redd | Johnny Ouzts, Peter Sikorowski, James H. Cochran | James Whitehead | Billy Mink | William Mink | ||
1979 | none | Robert L. Combs, Leon Harper, John Taylor | Henry R. Mitchell | William Wasser | Stephen Winters | ||
1980 | Dial Franklin Martin | William Cross | Robert A. Farlow | Robert Jeff North | Stephen Winters | Bryan Wilson | |
1981 | David F. Young, Jr. | Henry B. Green, Virgil Smith, Mills Rogers | Patricia O'Leary | Joseph E. Mulrooney | Bryan Wilson | Tommy Wofford | |
1982 | Charlie Parencia | James D. Solomon, Gordon L. Andrews | Bryan Wilson | Scott H. Hutchins | Tommy Wofford | Bryan Wilson | |
1983 | Ted Pfrimmer | Frank M. Davis, Robert B. Head | Leslie Baucum | Leslie Baucum | David Heering | Brenda Booth | |
1984 | W. O. "Tollie" Miler | W. W. Neel, Howard Chambers, Leo Calhoun | none | Brenda Booth Brown | David Heering | Dennis Riley | |
1985 | John Taylor | Richard Brown, Eric J. Villavaso, Harry R. Fulton | none | William S. McDonald | Kevin Watkins | none | |
1986 | Marion L. Laster, Edwin P. Lloyd | B. R. "Bev" Norment, Gerald R. McKibben, Robert McCarty | none | Daniel M. Stout, II | Michael Ledlow | Michael Todd Davis | |
1987 | Edna Ruth Morgan | Henry N. Pitre, Bob Ratliff | none | Abbas Ali | Carl Felland | none | |
1988 | Jack Daniel Coley | Henry N. Pitre, Randall Luttrell, Jim Hamer | David Reed | Mark Beisler | Joseph Bong | David Reed | |
1989 | none | none | Qing-Quan Fang | Joseph Bong | Guillermo Videla | ||
1990 | Johnny D. Ouzts | Terence L. Wagner, Randall G. Luttrell, Michael R. Williams | Amy Sue Houston | David M. Pollock | Robert Patrick Porter | ||
1991 | none | Richard Brown, James Jarratt, Evan Nebeker, Leo Calhoun | Keith Davis | Rosanne Nicholson | |||
1992 | Robert B. Head | JeffreyL. Willers, Clarence H. Collison, Fred Strachan | Victor Mascarenhas | Hector Portillo | |||
1993 | none | Larry Corpous, Gerald McKibben, Jack Reed | Keith Davis | Agra Gothama | |||
1994 | Frank M. Davis | Gordon Snodgrass, Roy Reid, Marion Laster | Doug Jost | Bandara Ratnayake | |||
1995 | none | Aubrey Harris, Jerome Goddard, Michael Williams, Gary W. Elzen | Oscar Vergara | Shawn Robertson | Ryan Jackson | Robert Heflin, Jr. | |
1996 | none | Pat Harris | Douglas Jost | Roberto Jose Codero Alonso | Elgenaid Hamadian | David Rowland | |
1997 | none | Randy Furr | |||||
1998 | Robert McCarty | Allen Cohen, Aubrey Harris, Clarence Collison | Qifa Han | Roberto Jose Codero Alonso | Don Parker | Haley Easley | Wendy Platt, Ryan Kurtz |
1999 | Michael Williams, Sheron McIntire | Homer Wilson | Victor Lance Dunigan | Ty Edwards | Ryan Kurtz | Paul R. Marchbanks | Beverly A. Smith, Jake Easley, Christopher S. McCurdy |
2000 | Mills Leroy Rogers | M. Blake Layton | Mario Carillo | none | |||
2001 | James Jarratt | Rusty Mitchell, Jeff Willers | Ty Edwards | Johnson Zeledon | Sandra Woolfolk | none | Jennifer Murray |
2002 | Esther Mwangi | Gensheng Shi | Scott Akin | none | Sandra Woolfolk | ||
2003 | Dick Hardee | Farrel Boyd, Aubrey Harris, Blake Layton, William Scott, Jack Reed | Sangmi Lee | Scott Akin | Johnson Zeledon | Grant Kirker | Jennifer Murray |
2004 | none | Tom I. Crumby | Sarah Self | Doug Stone | Sangmi Lee | Daniel Fleming | Tim Menzel |
2005 | Mike Williams | none | Jonas G. King | Satya Ravikanth Vemula | Julie Ann Dobbs | Brittany Leigh Reyer | JoVann G. Hill, Daniel Fleming |
2006 | Clarence H. Collison | none | Murali Ayyanth | Rajesh Garlapati | Mario Jaco | Chari Abraham | Julie Dobbs, Daniel Fleming, Edda Martinez, Sergio Pichardo |
2007 | Jerome Goddard | Chris Peterson | Cheri Abraham | Jake Marquess | Satya Ravikanth Vemula | Danield Fleming | Julie Dobbs, Edda Martinez |
2008 | Jack Reed | none | John Smith | Ishakh Pulakkatu Thodi | Andrew Adams | Ankit Kumar | Sarah Self, Kristine Edwards, Rajesh Garlapati |
2009 | Richard Brown | Jeff Gore | David Allgood | Kristine Edwards | Gail Mararu | Sarah Self | Audrey Berry, Lucas Owen, Ishakh Thodi |
2010 | Harry Fulton | Fred Musser | Kristopher Pitcher | Nathan Little | Lucas Owen, J. Wesley McPherson | none | Jovonn Hill, Gail Moraru |
2011 | Gordon Snodgrass | Joe MacGown | Ben Von Kanel | Gail Moraru | George Awuni, Arun Babu, Kevin Chase | Jenny Bibb | Brian Adams, Flavia Girao, Lauren Goltz, Nathan Little, Will Scott |
2012 | Rusty Mitchell | Ryan Jackson | George Awuni | Jennifer Seltzer | none | Daniel Fleming | Nathan Little, Jenny Bibb |
2013 | Charles "Chip" Graham | none | Nnaemeka Francis Ezeakacha | Jose Santos Portugal | none | Daniel Fleming | Brian Adams, John Formby, Taylor Dill |
2014 | Kathy Knighten | John Adamczyk | Jovonn Hill | Wendy Varnado | Taylor Dill | John Formby, Christi Jaeger, Adam Whalen | Santos Portugal, Sandra Schachat, Daniel Fleming |
2015 | Angus Catchot | Dung Bao | Sandra Schachat | none | Chelsie Darnell, Whitney Crow | Adam Whalen, Santos Portugal | John North, Matthew Thorn, Tina Nations |
2016 | Blake Layton, Fred Musser | Jenny Bibb, Jeff Harris, Jennifer Seltzer, Terence Schiefer | Christi Jaeger | Ty Smith, Whitney Crow | Matthew Thorn, Santos Portugal | John North, Adam Whalen, Tina Nations, Sara, McInnis, Ellie Moen | |
2017 | Randy Luttrell, Steve Winters | Katherine Parys, Jerome Goddard, Whitney Crow, Beverly Catchot, Jonas King, Sherry McMullin | Whitney Crow, Ellie Moen, Ben Thrash, Ryan Whitehouse |
||||
2018 | Natrag Krishnan, Shahid Kareim | Aline Badial | Angus Catchot III | Beverly Catchot, Brittany Lipsey, Tyler Towles |